Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

POL-MOT Holding, Warszawa

The Project
Z początkiem roku 1998 pracownia projektowa PLAN pod kierownictwem prezesa Janusza Jaworskiego zwróciła się do firmy Pilkington o sprawdzenie możliwości zastosowania systemu Pilkington Planar™* w nowo projektowanym obiekcie.
Przebudowywano dawną willę Edwarda Ochaba na siedzibę zarządu firmy POL-MOT Holding. Projekt przewidywał przeszklenie części wejściowej szklanym dachem o rozpiętości 9 m. Warunki budowlane pozwalały na zastosowanie dachu o minimalnym spadku 8 stopni, który nie jest wskazany dla typowych rozwiązań w systemach aluminiowych. Kolejnym utrudnieniem były warunki brzegowe oraz całkowita wysokość od posadzki do szklanego dachu wynosząca 3 m.
W tej sytuacji niezwykle trafnym wyjściem okazało się zaproponowanie konstrukcji cięgnowej, dającej szklanej przegrodzie niezwykłą lekkość. Unikatowa w polskich warunkach konstrukcja nośna została zaprojektowana przez specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Jedyne elementy ściskane to metalowe słupki bezpośrednio pod odlewanymi poczwórnymi mocowaniami „łapkami”.
W przypadku dużych przeszkleń dachowych pomieszczenia znajdujące się poniżej doświetlane są bezpośrednio światłem dziennym. W związku z tym istniała obawa ich przegrzewania się latem (efekt szklarni) co obniżałoby funkcjonalność całego projektu. Dlatego konieczne było zastosowanie szkła przeciwsłonecznego, które ograniczałoby ten niekorzystny efekt. Do przeszklenia dachu w obiekcie POL-MOT zastosowano szyby zespolone, gdzie górna tafla szkła to hartowane przeciwsłoneczne szkło barwione w masie na zielono Pilkington Optifloat™ Green THS o grubości 10 mm, które redukuje przepuszczalność promieniowania słonecznego. Z kolei dolna tafla szkła to szkło niskoemisyjne Pilkington K Glass™ THS o grubości 6 mm, również w wersji hartowanej, które zapewnia odpowiednią izolacyjność cieplną przeszklenia.
Ta udana realizacji potwierdziła zapotrzebowanie polskiego rynku projektowo-budowlanego na nowoczesne niestandardowe rozwiązania.

* System Pilkington Planar™ użyty w tym projekcie został wycofany z naszego asortymentu produktów. 
  Project ReferencePL0087
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
66 m²
Address
Warszawa, ul. Rajców 10
Opening Date
1999
Building Type
  • Office Building
Client
POL-MOT Holding Sp. z o.o.
About the Architect/Installer
Architect
Janusz B. Jaworski, Michał Jaworski - PLAN
Installer
Polring-Glas Sp. z o.o.
Benefit Led Categories
  • Glass Systems
  • Solar Control