Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Salon BMW ZK Motors w Kielcach

The Project
Szklana architektura salonu samochodowego BMW ZK Motors w Kielcach połączyła ze sobą to, co w nowoczesnym budownictwie najcenniejsze: innowacyjność i ekologię. Zastosowanie szyb przeciwsłonecznych marki Pilkington pozwoliło nie tylko na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, ale i obniżenie zużycia energii w całym budynku. Potwierdzeniem spełnienia najwyższych standardów „zielonego” budownictwa jest wyróżnienie kieleckiego salonu prestiżowym Złotym Certyfikatem Zrównoważonego Rozwoju BMW AG od BMW AG w Monachium.

Jednym z najważniejszych założeń projektowych było maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, co zostało osiągnięte poprzez zastosowanie całkowicie przeszklonych fasad umieszczonych od strony południowej i południowo–zachodniej. W przeszkleniach salonu zastosowano szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun, które umożliwiają przenikanie światła dziennego do wnętrz i zapewniają optymalne warunki termiczne.

Aby ograniczyć ryzyko zbyt dużej ilości ciepła słonecznego w lecie, w szybach zastosowano wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne Pilkington Suncool™ 70/35 T, które ochroni pomieszczenia przed przegrzaniem. Specjalna powłoka sprawia, że do salonu dociera 37% energii promieniowania słonecznego, dzięki czemu w okresie letnim pomieszczenia nie nagrzewają się, a systemy klimatyzacyjne zużywają mniej energii. 

Pełnej wysokości przeszklenia, umieszczone od nasłonecznionej strony, pozwalają na bierne pozyskiwanie energii w okresie zimowym. Zastosowane w przeszkleniach szyby wyróżnia wysoka izolacyjność cieplna (Ug = 1,0 W/m²K). Pokrywająca szklaną taflę niskoemisyjna powłoka ogranicza ucieczkę ciepła do otoczenia, zmniejszając zużycie energii niezbędnej do ogrzewania salonu zimą.

Ze względu na wysokość przeszkleń od podłogi do sufitu zewnętrzna szyba wykonana została ze szkła hartowanego o podwyższonej odporności na uderzenia i naprężenia termiczne. Od wewnętrznej strony umieszczono szkło laminowane Pilkington Optilam™ o grubości 8,8 mm, spełniające wysokie wymagania bezpieczeństwa (klasa P2A). W przypadku rozbicia folia PVB, zlaminowana z taflami szkła, utrzymuje kawałki szkła w miejscu, ograniczając ryzyko zranienia. Dodatkowo, szkło laminowane stanowi dźwiękochłonną barierę, izolując wnętrza salonu przed docierającym z zewnątrz hałasem.
  Project ReferencePL0250
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
700 m²
Address
ul. Wystawowa 2 25-672 Kielce
Opening Date
2015
Building Type
  • Commercial
Certification Details
Złoty Certyfikat Zrównoważonego Rozwoju BMW AG od BMW AG w Monachium
About the Architect/Installer
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Solar Control
  • Thermal Insulation