Close 
Thumbnail
Thumbnail

Szklarnia Społeczna w Sandomierzu

The Project
Szklarnia Społeczna przy Dworku Koćmierzów w Sandomierzu powstała z myślą o lokalnej społeczności. Ideą projektu jest stworzenie wspólnej przestrzeni do wypoczynku. To pierwsze takie miejsce w mieście, do którego każdy może przyjść i własnoręcznie zasiać najróżniejsze warzywa, zioła i kwiaty, a następnie obserwować efekty wspólnej pracy i rozwój roślin. Szklarnia Społeczna to również innowacyjna przestrzeń, gdzie organizowane są spotkania edukacyjne o ekologii i zdrowym żywieniu, a także warsztaty botaniczne.

Aby zapewnić szklarni długowieczność i umożliwić funkcjonowanie niezależnie od pory roku do jej budowy zostały wykorzystane trzy różne rodzaje szkła z asortymentu Pilkington Botanical™. Seria obejmuje szeroką gamę rozwiązań szklanych, mających na celu zwiększenie transmisji światła, przyspieszenie wzrostu upraw, a także ich ochronę. W celu zapewnienia komfortowych warunków dla warzyw, ziół i kwiatów, w szklarni zainstalowano:
- szkło samoczyszczące Pilkington HortiClean™, które stanowi idealne, ekologiczne rozwiązanie dla szklanych konstrukcji dachowych, gdzie niższa przepuszczalność światła może być akceptowalna w zamian za bezpieczeństwo, wygodę i oszczędność wody. Produkt ten zmniejsza potrzebę ręcznego czyszczenia szyb, oszczędzając wodę i eliminując stosowanie potencjalnie szkodliwych detergentów.
-
szkło superbezbarwne Pilkington Optiwhite™, które umożliwia zwiększoną przepuszczalność światła w zakresie fotosyntetycznie aktywnym (PAR). Precyzyjnie kontrolowany proces produkcyjny zapewnia wysoką jakość i jednolite właściwości produktu. To wszystko sprawia, że szkło to jest idealnym rozwiązaniem dla rynku szklarniowego.
- szkło antyrefleksyjne Pilkington
HortiGrow™ 98. Jest to produkt do zastosowań, w których istotna jest maksymalizacja przepuszczalności światła. Dzięki zastosowaniu powłoki antyrefleksyjnej po obu stronach szkła o niskiej zawartości żelaza, przepuszczalność światła może zostać zwiększona do 98%.
  Project ReferencePL0476
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
30 m²
Address
Koćmierzów 33, 27-600 Sandomierz, Polska
Opening Date
Oct 2022
Building Type
  • Leisure
About the Architect/Installer
Benefit Led Categories
  • Special Applications