Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

A Place To, Esbjerg, Dania

The Project
A Place To (Esbjerg Towers) to zespół trzech budynków mieszkalnych, zlokalizowany przy wybrzeżu duńskiego miasta Esbjerg, pomiędzy uniwersytetem, a centrum. W pobliżu budynków znajdują się liczne obiekty sportowe, park Tovværk, szkoła średnia oraz szereg bloków mieszkalnych z dziedzińcami, wybudowanych w latach pięćdziesiątych. To wszystko sprawia, że Esbjerg Towers są idealną lokalizacją dla mieszkań studenckich. Budynki powstały na specjalnie zaprojektowanych wg lokalnych przepisów wzniesieniach, aby dostosować się do poziomu ulicy. Wokół budynków zaprojektowano ciągi komunikacyjne oraz obiekty służące rekreacji i wypoczynkowi. Trzy wieżowce oferują łącznie 350 mieszkań studenckich, 100 apartamentów hotelowych oraz części wspólne z lokalami usługowymi (pralnia, kawiarnie, sklepy itp.). Każdy z budynków powstał na planie sześciokąta, w którym architekci obrócili co drugi balkon (przy jednoczesnym utrzymaniu rdzenia bryły z klatką schodową na miejscu), uzyskując w ten sposób charakterystyczny profil budowli (podobny do kaktusa) oraz różnorodne, obszerne balkony. W rezultacie powstało mnóstwo jednostek mieszkalnych z pięknym widokiem na otaczającą przyrodę, centrum miasta i morze.

Budynki przeszklono przy użyciu dwukomorowych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Sun Triple. Dzięki temu, że w szybach zastosowano neutralne szkło Pilkington Optitherm™ SI3, przeciwsłoneczne szkło Pilkington Suncool™ 66/33 i Pilkington Suncool™ 50/25 (w wersji hartowanej, jak i niehartowanej), laminowane szkło z powłoką niskoemisyjną Pilkington Optilam™ Therm S3 oraz wysokiej jakości szkło float Pilkington Optifloat™ Clear, uzyskano zarówno wyższą izolacyjność cieplną, umożliwiającą obniżenie poziomu zużycia energii koniecznej do ogrzewania obiektów podczas chłodniejszych miesięcy w roku, jak i wysoką przepuszczalność światła słonecznego, a także możliwość swobodnej obserwacji otaczającego krajobrazu przez okna budynków.

Dla zredukowania kosztów eksploatacji budynków i poprawy komfortu mieszkańców, w przestrzeniach międzyszybowych zastosowano argon i ciepłą ramkę dystansową TGI®-Spacer, pozwalającą redukować straty ciepła na brzegach szyby zespolonej i poprawiającą izolacyjność całego okna.
  Project ReferencePL0466
  View Project Location Map
Project Details
Address
Grådybet 73, 6700 Esbjerg, Dania
Opening Date
2021
Building Type
  • Residential / Domestic
  • Hotel
Client
A Place To
About the Architect/Installer
Architect
BIG (Bjarke Ingels Group)
Installer
HS Hansen
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Solar Control
  • Thermal Insulation