Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Energy Academy Europe, Groningen, Holandia

The Project
Energy Academy Europe (EAE) to najbardziej innowacyjny i zrównoważony budynek instytucji edukacyjnej w Holandii. Obiekt otrzymał certyfikat BREEAM-NL na poziomie Outstanding i został zwycięzcą konkursu International BREEAM Awards 2017 w kategorii Mixed Use & Other Buildings. Budynek gwarantuje efektywność energetyczną, która całkowicie zrekompensuje jego ślad węglowy w ciągu 40 lat. Zlokalizowany w kampusie Zernike w mieście Groningen (na północy Holandii) EAE jest instytutem, w którym przemysł, edukacja i badania łączą się w celu wprowadzania innowacji energetycznych.

Projektując obiekt, zagwarantowano optymalny układ i funkcjonowanie budynku. Duże, centralnie położone atrium stanowi serce budynku i miejsce spotkań naukowców, pracowników biurowych, personelu laboratoryjnego oraz studentów. Po jednej jego stronie zostały zlokalizowane sale dydaktyczne i ogród zimowy, a po drugiej laboratoria oraz pomieszczenia techniczne i biurowe. Autorzy projektu budynku, architekci z biura Broekbakema, od samego początku stawiali na zrównoważony rozwój. Obiekt powstał w oparciu o ich filozofię, która za cel stawia architekturę „inspirowaną naturą i napędzaną przez ludzi”. W związku z tym, w projekcie maksymalnie wykorzystano cztery naturalne elementy środowiska (ziemię, wodę, powietrze i światło słoneczne).

Świeże powietrze wpada do ogrodu zimowego, a następnie kierowane jest do 200-metrowego labiryntu powietrznego, znajdującego się pod budynkiem. Ziemia chłodzi je tam latem, a zimą ogrzewa. Następnie, przy użyciu komina słonecznego, znajdującego się na szczycie dachu, powietrze przepływa przez konstrukcję budynku. Gromadzona woda deszczowa służy do spłukiwania wody w toaletach i nawadniania licznej zieleni w budynku. Innowacyjny dach 3D umożliwia maksymalne pozyskiwanie energii słonecznej poprzez wykorzystanie 150% jego powierzchni. 4000 m² w całości pokryte jest składanymi panelami słonecznymi, które po złożeniu tworzą przestrzenny, trójkątny system fotowoltaiki, zajmując tylko 50% dachu. Pozostała przeszklona połowa może być wykorzystana do dostarczania naturalnego światła dziennego. Dopiero gdy naturalne źródła nie wystarczają do utrzymania odpowiedniego poziomu komfortu we wnętrzach, możliwe jest wykorzystanie sztucznych źrodeł oświetlenia, ogrzewania i wentylacji.

Dodatkowym wyzwaniem na etapie projektowania było ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi w Groningen. Dlatego konstrukcja budynku została dodatkowo wzmocniona i usztywniona.

W obiekcie zastosowano w sumie 2700 m² szkła marki Pilkington (szkło przeciwsłoneczne Pilkington Suncool™ 60/33 w szybach zespolonych Pilkington Insulight™ Sun, szkło laminowane Pilkington Optilam™, szkło hartowane, a także szkło niskoemisyjne Pilkington Optitherm™ S3 w dwukomorowych szybach zespolonych Pilkington Insulight™ Therm Triple). Taka konfiguracja zapewniła ochronę przed słońcem, odpowiednią izolację termiczną budynku oraz bezpieczeństwo. Elementy fasadowe wykonała firma Rollecate.

Zdjęcia: Egbert de Boer & Gerhard Taatgen
  Project ReferencePL0456
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
2700 m²
Address
Nijenborgh 6, 9747 AG Groningen, Holandia
Opening Date
2016
Building Type
  • Education
Client
Uniwersytet w Groningen
About the Architect/Installer
Architect
Broekbakema; De Unie Architecten
Installer
Brakel Atmos B.V. Linie 48 UDEN 5405 AN 0413-338338 0413-338300
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Solar Control
  • Thermal Insulation