Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Adgar Plaza, Warszawa

The Project

Adgar Plaza to kompleks biurowy o łącznej powierzchni 27 000 mkw. usytuowany na warszawskim Mokotowie. Zespół biurowy tworzą dwa budynki w formie przeszklonych brył obramowanych okładzinami z jasnego piaskowca.

Do budowy przeszklonych elewacji nowoczesnego kompleksu biurowego użyto przeciwsłonecznych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Sun z wykorzystaniem laminowanego wysokoselektywnego szkła o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Suncool Optilam™ 50/25. Grubość szkła laminowanego została zróżnicowana w zależności od obciążeń mechanicznych, wielkości przeszkleń i ich położenia (szkło antywłamaniowe o grubości 9,5 mm spełniające wymagania klasy P4A użyto w przeszkleniach na poziomie parterów).

Fasady budynków Adgar Plaza zaprojektowano z podkreślonym przez aluminiowe profile podziałem poziomym. W miejscach podziału modułów okiennych wykorzystano nieprzezierne elementy dekoracyjne Pilkington Spandrel Glass. Wykonano je z szyb zespolonych z zastosowaniem ramki wentylowanej, w których szyba zewnętrzna to hartowane szkło Pilkington Optifloat™ Clear T, a wewnętrzny element (zamiast standardowej szyby emaliowanej) stanowi blacha aluminiowa w jasnoszarym kolorze RAL 9006.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie okien wychylnych wykonanych w systemie semi-strukturalnym. Użyto tu szyb zespolonych z tzw. stopniowanym brzegiem (szyba zewnętrzna ma większą powierzchnię od szyby wewnętrznej), pozwalającym na zminimalizowanie od zewnątrz elementów skrzydła okiennego.

Szkło i szklane rozwiązania zastosowane przy budowie Adgar Plaza pozwoliły osiągnąć nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale również zapewniły korzyści funkcjonalne tj. wysoką izolacyjność cieplną, niską przenikalność promieniowania słonecznego oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

  Project ReferencePL0135
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
ok. 7500 m²
Address
Warszawa, ul. Postępu 17A
Opening Date
2009
Building Type
  • Office Building
About the Architect/Installer
Architect
APMD Sp. z o.o.
Installer
Widok Sp.J.