Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Biblioteka Uniwersytecka w Kopenhadze (Kampus Południowy), Dania

The Project

Biblioteka Uniwersytecka w Kopenhadze składa się z przestrzeni naukowych oraz archiwów Duńskiej Biblioteki Królewskiej. Oznacza to, że jest wszechstronnym obiektem i odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu kreatywnego środowiska studenckiego, służy kontemplacji, a jednocześnie jest miejscem spotkań o różnym przeznaczeniu, co podkreślone zostało w przejrzystym, przyjaznym dla użytkownika projekcie budynku.

Kubistyczna architektura obiektu w naturalny sposób wpisuje się w monolityczne otoczenie, które odbija się w szklanej elewacji. Budynek biblioteki składa się z trzech głównych elementów: ciężkiego, zamkniętego „pudła” magazynu, atrium z otwartymi, płynnie przechodzącymi w siebie kondygnacjami wypożyczalni i z lekkiego, osłaniającego, częściowo przezroczystego ekranu z aluminium i szkła. Zwarte, masywne sklepienie archiwum, które sugeruje, że w bibliotece ukrywane są skarby, tworzy wokół magazynu klimat stabilności i bezpieczeństwa.

W budynku znajduje się także kawiarnia i miejsce do odpoczynku, a pomieszczenia dla studentów rozmieszczone są na trzech poziomach wokół centralnego atrium, wypełnionego naturalnym światłem. W bibliotece znajdują się zarówno większe pokoje dla dużych grup, jak i pomieszczenia do cichej i kontemplacyjnej pracy. Konstrukcja architektoniczna zapewnia oświetlenie i zoptymalizowaną przestrzeń użytkową dla studentów, gości i pracowników biblioteki.

W budynku znajdują się także specjalnie zaprojektowane pomieszczenia-magazyny, które chronią zbiory biblioteki i duńskie dziedzictwo kulturowe. Dobry magazyn wymaga stałej temperatury i wilgotności. Osłaniająca archiwum fasada minimalizuje wpływ zewnętrznego klimatu, wykorzystując zasady biernej kontroli klimatu. Zewnętrzna warstwa fasady składa się z lekkiego aluminiowego ekranu chroniącego przed deszczem i słońcem, oddzielonego od warstwy wewnętrznej wentylowaną przestrzenią powietrzną. Warstwa wewnętrzna składa się z ciężkich, izolujących sekcji z betonu i cegieł. Solidne ceglane ściany służą książkom i innym materiałom archiwalnym jako osłona stabilizująca temperaturę i wilgotność, tworząc wewnątrz (wraz z pozostałymi elementami konstrukcji) stały mikroklimat. Główna forma geometryczna archiwum jest zarazem horyzontalnie i wertykalnie oparta na modułach z półek i drogach dostępu do nich.

Szklana fasada przy biurach i atrium to fasada „2+1”. Od zewnątrz zastosowano szyby zespolone (ze szkłem Pilkington Suncool™ Neutral od zewnątrz i Pilkington Optifloat™ Clear od wewnątrz), a od wewnątrz szkło Pilkington Optilam™ Clear.

W przeszkleniach dachu nad atrium zastosowano szyby zespolone ze szkłem Pilkington Suncool™ Silver od zewnątrz oraz szkłem Pilkington Optilam™ Clear od wewnątrz. Taka kombinacja zapewniła bardzo skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, a także bezpieczeństwo wymagane przez duńskie przepisy budowlane.

Japoński komitet nagrody G-Mark przyznał międzynarodowa nagrodę G-Mark Good Design Award zespołowi architektów Dissing+Weitling za projekt budynku Duńskiej Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze.

  Project ReferencePL0409
  View Project Location Map
Project Details
Address
Karen Blixens Vej 7 2300 København Dania
Opening Date
2001
Building Type
  • Education
Client
Biblioteka Królewska
About the Architect/Installer
Architect
Dissing+Weitling
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Solar Control
  • Thermal Insulation