Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Centrum Kultury i Sztuki K11, Hongkong, Chiny

The Project
K11 MUSEA to centrum handlowe, zrealizowane w ramach inwestycji, na wielofunkcyjnym terenie Victoria Dockside w Hongkongu. Kompleks położony jest nad brzegiem Morza Południowochińskiego, przy promenadzie nabrzeża dzielnicy klubowej Tsim Sha Tsui, i oprócz galerii handlowych, obejmuje także przestrzeń wystawienniczą, mającą na celu promocję sztuki, kultury i wzornictwa w mieście.

Centrum Kultury i Sztuki K11, zlokalizowane na 6 piętrze K11 MUSEA (na szczycie K11 Art Mall), zostało zaprojektowane przez SO-IL, wielokrotnie nagradzaną nowojorską firmę architektoniczną, we współpracy z CTF (Chow Tai Fook). Muzeum łączy dwa najwyższe piętra budynku z rzeźbiarskim tarasem na dachu, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę Hongkongu. Szczególną uwagę przykuwa estetyczna i funkcjonalna fasada, wykonana z 475 szklanych rur, z których każda ma wysokość 9 metrów, średnicę 1 metra i waży 2 tony. Monolityczne rury ze szkła giętego zostały wykonane przez hiszpańską firmę Cricursa i są ich nowatorskim produktem. Z reguły muzea projektowane są jako obiekty zamknięte, co pozwala uniknąć zaangażowania w otaczające je często hiper-miejskie środowisko. Zamiast tego architekci z SO – IL zaproponowali ciekawą wizualnie elewację, która skrywa w sobie komfortowe wnętrze, a jej przejrzystość zachęca turystów i okolicznych mieszkańców do zwiedzania sal wystawowych.

Rury na elewacji budynku zostały wykonane z superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, o obniżonej zawartości żelaza.
Rzeźbiarski i monumentalny projekt architektoniczny fasady sprawia, że przestrzeń wystawiennicza wyróżnia się na tle otoczenia i jest widoczna nawet z daleka. Z zewnątrz fasada zdaje się być pływającą abstrakcją, dzięki iluzji optycznej i występującym na szklanych rurach zniekształceniom i odbiciom światła. Przezroczystość fasady pomaga odróżnić wnętrze muzealne od reszty budynku.

Pilkington Optiwhite™ to superbezbarwne szkło o obniżonej zawartości żelaza. Jest praktycznie bezbarwne, a zielonkawy odcień (charakterystyczny dla zwykłego szkła float) został w nim prawie wyeliminowany. Doskonale sprawdza się w zastosowaniach, gdzie potrzebna jest wysoka przepuszczalność światła i nieprzekłamane kolory. Te cechy sprawiają, że szkło Pilkington Optiwhite™ jest produktem często wybieranym przez architektów do projektów, w których przejrzystość i naturalne barwy odgrywają nadrzędne znaczenie.

Zdjęcia: Kris Provoost Photography
  Project ReferencePL0323
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
około 3000 m²
Address
18 Hanoi Rd, Tsim Sha Tsui, Hongkong, Chiny
Opening Date
2019
Building Type
  • Museums and Cultural Building
Client
New World
About the Architect/Installer
Architect
SO-IL
Installer
CRICURSA CAMI DE CAN FERRAN S/N POLIGON IND. COLL DE LA M GRANOLLERS BARCELONA 08403 0034 938404470 0034 938401460
Benefit Led Categories
  • Special Applications