Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Canal Housing Development, Wyspa Ephraim, Złote Wybrzeże, Australia

The Project
Projekt Canal Housing Development jest wspólnym przedsięwzięciem firm Lewis Land i Mirvac, których celem było wykorzystanie pełnego potencjału wyspy Ephraim jako pierwszorzędnego, nadbrzeżnego terenu mieszkalnego. W projekcie z 2001 r. uwzględniono obiecujące walory wyspy oraz opracowano go w zgodzie z naturalnymi atrybutami terenu. Prawie jedną trzecią obszaru wyspy stanowią lasy namorzynowe, chronione przed zabudową i zagospodarowaniem. HPA, spółka architektoniczna firmy Mirvac, zaproponowała fascynujący wachlarz stylów i rozwiązań architektonicznych. Wiodący architekci w ramach badań nad projektem rozbili obozowisko na wyspie, pragnąc dzięki temu lepiej poznać elementy terenu, usytuowanie oraz dominujące kierunki wiatru. W efekcie, wyspa została zmieniona w kompleks najwyższej klasy, pełnych światła budynków, zlokalizowanych nad samą wodą. Na obszarze wyspy znajduje się 21 willi, 14 domów na plaży oraz 348 apartamentów, które zamieszkuje około 600 mieszkańców. Do innych atrakcji, dostępnych na wyspie należy przystań ze 115 stanowiskami do cumowania jachtów i łodzi motorowych, w pełni wyposażona sala gimnastyczna, wanny z hydromasażem, sauny, łaźnie parowe, brodzik dla dzieci, teren do grillowania, tarasy do kąpieli słonecznych, a także dwa baseny: odkryty oraz kryty, ogrzewany (o długości 25 m).

Ukształtowanie terenu i wydmowy ekosystem wyspy został możliwie najwierniej odtworzony. Budynki zaprojektowano z zastosowaniem zasady maksymalnego wykorzystania światła naturalnego we wnętrzach. Wille mają dziedzińce wykorzystujące pomysł ruchomych ścianek, w których wykorzystano barwione w masie szkło Pilkington EverGreen™ efektywnie chroniące przed słońcem. Poprzez swoje bogate walory estetyczne, szkło doskonale kontrastuje z pozbawionymi ozdób białymi ścianami, naturalnymi materiałami i wykończeniem. Dzięki oknom i drzwiom przesuwnym, które mogą być otwierane bez względu na kierunek wiatru i pogodę, zapewniono ciągłość szklanej fasady. Elementy te są oszklone na całej wysokości i wyposażone zostały od zachodniej strony budynku w elektronicznie sterowane, szklane żaluzje. Doboru materiałów do projektu dokonano w sposób bardzo przemyślany, dzięki czemu wyróżnia się on od innych realizacji. Przykładowo, ściany przyległych do pokojów łazienek wykonano w całości z Pilkington Szkła Ornamentowego o grubości 6 mm (hartowanego, dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania), co pozwoliło nie tylko na dostęp światła dziennego do pomieszczeń, ale również, dzięki niewielkiej grubości szkła, pozwoliło uzyskać cenną przestrzeń użytkową, większą niż w przypadku tradycyjnych ścian pełnych. W łazienkach zastosowano szkło trawione kwasem Pilkington Optifloat™ Opal.

Główną atrakcją wyspy Ephraim jest standard architektury, wcześniej nieosiągalny na taką skalę w tej części świata, oraz przyjemne, eleganckie i lekkie wnętrza.
  Project ReferencePL0432
  View Project Location Map
Project Details
Address
Paradise Point Queensland 4216, Australia
Opening Date
2008
Building Type
  • Residential / Domestic
  • Internal Glazing
About the Architect/Installer
Architect
Mirvac HPA
Installer
Lidco, Hennessy Glass & Aluminium, Hughes & Hessy, Bradnam; Mirvac Constructions
Benefit Led Categories
  • Decoration
  • Solar Control