Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Centrum wodne, Cluses, Francja

The Project

Centrum wodne w Cluses, w połowie drogi pomiędzy Mont Blanc a Jeziorem Genewskim, słynie z jakości oferowanych usług. Mieści się w samym sercu Faucigny, w centrum doliny Arve i w pobliżu znanych atrakcji turystycznych.

Na potrzeby centrum wodnego inwestor i kierownik projektu postanowili zaprojektować budynek o dużych walorach estetycznych, który wkomponuje się w otoczenie o każdej porze roku, a którego koszty utrzymania będą mieścić się w rozsądnych granicach. Lokalizacja w Cluses, w samym sercu doliny, z widokiem na góry, zasługiwała na specjalny obiekt. Stąd też wybrano propozycję transparentnego otwartego na otoczenie budynku, wykonanego prawie w całości ze szkła. W zamierzeniu łańcuchy górskie miały być widoczne przez szklane panele i miały odbijać się w oknach. Zlokalizowany na znacznej wysokości obiekt wymagał komfortowego wnętrza i odpowiedniej temperatury zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Wykorzystanie szkła jako wiodącego materiału nie mogło jednak prowadzić do zwiększenia kosztów utrzymania i zarządzania budynkiem.

Projektanci zaproponowali szyby zespolone ze szkła Pilkington Activ Suncool Optilam™ 70/40. Powłoka Pilkington Activ™ ma właściwości samoczyszczące, podczas gdy Pilkington Suncool™ zapewnia doskonałą ochronę przed słońcem. W połączeniu ze szkłem Pilkington Optilam™ 8,8 przeszklenie zapewnia bezpieczeństwo gości i pracowników, chroniąc ich przed ewentualnym zranieniem w przypadku rozbicia.

Produkty szklane spełniły wszystkie wymagania architekta w zakresie czystości paneli szklanych od zewnątrz oraz ochrony przed słońcem i izolacji termicznej, zarządzając odpowiednio promieniowaniem słonecznym zarówno latem, jak i zimą. Zapewniły także właściwe doświetlenie wnętrz, gwarantując maksymalny dopływ naturalnego światła dziennego.

Pilkington Activ Suncool™ jest idealnym rozwiązaniem na ściany budynków. Może być zespalane z innymi produktami szklanymi marki Pilkington, w celu poprawy bezpieczeństwa i ochrony przed hałasem.

  Project ReferencePL0328
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
1250 m²
Address
Service Omnisports, 80 Rue Carnot, 74300 Cluses, Francja
Opening Date
2005
Building Type
  • Leisure
  • Sports Facility
Client
SIO, Cluses
About the Architect/Installer
Architect
Biuro Cottet-Puinel Architekci, Morzine
Installer
Alpal, Pringy
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Self Cleaning
  • Solar Control
  • Thermal Insulation