Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Bioelektrownia Vattenfall „Carpe Futurum”, Uppsala, Szwecja

The Project
Najnowsza szwedzka bioelektrownia „Carpe Futurum” w Uppsali jest jedną z największych konstrukcji zbudowanych do tej pory z użyciem szkła Pilkington Profilit™. Spektakularny, przyjazny dla klimatu i środowiska obiekt wykorzystuje paliwa odnawialne z różnych rodzajów biomasy drzewnej, takich jak drewno z recyklingu, kora, zrębki oraz trociny i dostarcza 110 MW ciepła do lokalnej sieci ciepłowniczej.

Konstrukcja zaprojektowana przez biuro architektoniczne Liljewall arkitekter wymagała trwałego szkła, które idealnie wpasuje się w cele proekologicznego projektu Carpe Futurum. Budynek miał sprostać potrzebom stworzenia nowoczesnej konstrukcji, kształtującej sylwetkę miasta i harmonijnie wkomponować się w architekturę Uppsali i jej zabytki - zamek królewski, katedrę i wieżę ciśnień. Nowoczesny i praktyczny samonośny system szklany Pilkington Profilit™ ze szkłem profilowym w kształcie ceownika, osadzonym w konstrukcji stalowej zapewnił idealne rozwiązanie fasadowe z odpowiednią transmisją światła.

Fasada Carpe Futurum o łącznej powierzchni około 4800 m² składa się z 11 poziomów oszklenia, umieszczonych na solidnym, betonowym cokole. Elementy szklane, o długości 2894 mm każdy, zainstalowane zostały w ramach aluminiowych malowanych proszkowo, zapewniając skuteczną izolację cieplną. Elewację przeszklono przy użyciu podwójnego systemu szklenia w układzie pionowym z użyciem szkła hartowanego i wygrzewanego termicznie o niskiej zawartości żelaza w dwóch wersjach: przezroczystej Pilkington Profilit™ OW THS K25/60/7 i emaliowanej Pilkington Profilit™ OW Color Design THS K25/60/7. Zastosowanie superbezbarwnego szkła zapewniło wierne odwzorowanie barw i neutralny wygląd.

Szkło profilowe jest odporne na warunki atmosferyczne i upływ czasu oraz łatwe w konserwacji, a także umożliwia tworzenie kreatywnych projektów. Wybór tego właśnie produktu zapewnił budynkowi gładką, harmonijną bryłę o zaokrąglonych narożnikach. Elementy ze szkła emaliowanego w kolorze pomarańczowym tworzą na elewacji wzór graficzny z prostokątów, zwężających się ku górze, co reprezentuje proces odparowywania wody, który jest podstawą wytwarzania energii elektrycznej (gdy para wodna ulega ochłodzeniu, nadmiar ciepła odprowadzany jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, aby ogrzać domy prywatne i firmy).

Szeroka gama wysokiej jakości produktów pozwoliła na swobodę projektowania i stworzenie unikalnej elewacji. Bioelektrownia w Uppsali jest doskonałym przykładem tego, jak można tworzyć kreatywne rozwiązania szklane z wykorzystaniem szkła profilowego.

Montaż przeszkleń wykonała firma Vitrea Oy, partner marki Pilkington w Finlandii.
  Project ReferencePL0448
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
9000 m²
Address
Bolandsgatan 16, 753 23 Uppsala, Szwecja
Opening Date
2020
Building Type
  • Commerical Building
Client
Vattenfall
About the Architect/Installer
Architect
Liljewall arkitekter
Installer
Vitrea Oy
Benefit Led Categories
  • Glass Systems