Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Ośrodek turystyczny Grupy PKL i PFR nad zaporą w Solinie

The Project
Ośrodek turystyczny Grupy PKL i PFR wraz z koleją gondolową nad zaporą w Solinie został oficjalnie otwarty 1 lipca 2022 roku i stanowi najnowszą atrakcję turystyczną Bieszczad. Ponieważ okolice Soliny charakteryzują się bogatą awifauną, a także znajdują się na trasie jednego z korytarzy migracyjnych, niezbędne było zabezpieczenie potrzeb zarówno ptaków, jak i turystów. Stacje kolei gondolowej PKL znajdują się w zalesionym, zamieszkałym przez dziesiątki ptaków terenie i charakteryzują się nowoczesną architekturą w dużej mierze korzystającą ze szkła.

Aby ochronić żyjące w pobliżu ptaki, w budynkach stacji oraz wieży widokowej zastosowano dwukomorowe szyby zespolone Pilkington Insulight AviSafe™ Triple z użyciem szkła Pilkington AviSafe™. Jest ono pokryte specjalną powłoką zwiększającą odbicie promieniowania ultrafioletowego, które ptaki widzą doskonale. Dla ludzi szkło Pilkington AviSafe™ wygląda i działa jak każde inne szkło, oferując dobrą widoczność oraz komfortową przepuszczalność światła. Zostało ono zastosowane w fasadach stacji kolejki gondolowej oraz wieży widokowej w połączeniu z hartowanym szkłem przeciwsłonecznym Pilkington Suncool™ 70/35 T oraz szkłem laminowanym Pilkington Optilam™ Therm SI3, co zapewnia należytą izolacyjność cieplną, ochronę przed słońcem i bezpieczeństwo. W przestrzeniach międzyszybowych szyb zespolonych zastosowano argon i ciepłą ramkę dystansową TGI®-Spacer, pozwalającą redukować straty ciepła i poprawiającą izolacyjność okien.

Właściwe planowanie i dobór dopasowanych do sytuacji rozwiązań zapewniły komfort wszystkim użytkownikom nowego ośrodka turystycznego. Zastosowanie odpowiedniego szkła pozwala chronić ptaki przed zderzeniami, a turystom gwarantuje niezapomniane wrażenia z wizyty w Solinie.
  Project ReferencePL0463
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
ok. 1 200m²
Address
38-610 Solina, Polska
Opening Date
01 Jul 2022
Building Type
  • Leisure
  • Transport
Client
Polskie Koleje Linowe
About the Architect/Installer
Architect
Biuro projektowe ANTEMIO - Kraków
Installer
ALUPRIM
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Solar Control
  • Special Applications
  • Thermal Insulation