Close 
Thumbnail

Igloo w Kakslauttanen Arctic Resort, Finlandia

The Project
Kakslauttanen Arctic Resort to niezwykły fiński hotel położony daleko poza kołem podbiegunowym, w Laponii. Słynie ze szklanych igloo, które zapewniły mu miano jednego z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Gwarantują one gościom niesamowite widoki na nocne arktyczne niebo i zorzę polarną bezpośrednio z łóżek hotelowych.

Aby widok był zawsze najlepszy z możliwych, do budowy igloo zastosowano szkło o niskiej emisyjności, z powłoką przewodzącą prąd elektryczny. Specjalnie zaprojektowane (wyprodukowane przez firmę Finnglass) szyby zespolone ze szkłem Pilkington K Glass™ ogrzewane są z obu stron – dolna szyba zapewnia ciepło wewnątrz, a górna topi lód i śnieg z zewnętrznej powierzchni szklanego obiektu. Dzięki temu, nawet gdy temperatura spada znacznie poniżej zera (nawet do -50°C), szkło pozostaje przezroczyste, a wnętrze komfortowe. 

Kakslauttanen Arctic Resort został założony w 1973 roku przez Jussi Eiramo. Pierwsze szklane igloo na świecie zostały zbudowane na terenie hotelu w 1999 roku. Od tego czasu kurort rozrósł się i stał się bardzo popularnym fińskim celem podróży.
  Project ReferencePL0471
  View Project Location Map
Project Details
Address
Kiilopääntie 9, 99830 Saariselkä, Finlandia
Opening Date
1973
Building Type
  • Hotel
About the Architect/Installer
Architect
Risto Eräpohja, Jussi Eiramo
Installer
Finnglass Oy
Benefit Led Categories
  • Thermal Insulation