Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Wieża widokowa Dukla, Słowacja

The Project
Na Przełęczy Dukielskiej, na granicy polsko-słowackiej, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę polskiego i słowackiego pola walk podczas Operacji dukielsko-preszowskiej. Wieża została udostępniona zwiedzającym w 1974 r. przy okazji 30. rocznicy bitwy o Przełęcz Dukielską. Ma 49 m wysokości i została postawiona w miejscu oryginalnej drewnianej wieży widokowej z 1959 r., w pobliżu tymczasowego punktu obserwacyjnego I Czechosłowackiego Korpusu Armii. We wnętrzu znajdują się rzeźby słowackich artystów oraz Plan natarcia Armii Czerwonej przez Karpaty w celu bezpośredniej pomocy Słowackiemu Powstaniu Narodowemu i Mapa sytuacyjna Przełęczy Dukielskiej z okresu 30.09–5.11.1944 r.

W 2021 roku rozpoczął się generalny remont wieży, podzielony na 2 etapy. Szeroko zakrojone prace rekonstrukcyjne, obejmujące przede wszystkim kompleksową renowację i modernizację obu kopuł i prace budowlane na terenie całego obiektu, mają na celu zwiększenie jego atrakcyjności i zapewnienie komfortowych warunków do zwiedzania dla wszystkich potencjalnych gości i turystów.

W celu zminimalizowania kolizji ptaków w starciu z szybami, w górnej kopule wieży zainstalowano dwukomorowe szyby zespolone Pilkington Insulight AviSafe™ Triple z użyciem szkła hartowanego Pilkington AviSafe™ T na powierzchni #1 szyby zewnętrznej. Taka konfiguracja umożliwia skuteczne zakłócenie odbić w szybie, dzięki czemu ptak może zobaczyć szklaną barierę. Specjalna wzorzysta powłoka szkła Pilkington AviSafe™, wzmacniająca odbicie promieniowania UV, powoduje zaburzenie refleksów świetlnych i czyni szklaną powierzchnię bardziej widoczną dla ptaków, zachowując wysoką przejrzystość i atrakcyjny wygląd zewnętrzny.
  Project ReferencePL0474
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
100 m²
Address
086 36 Hutka, Słowacja
Building Type
  • Leisure
  • Museums and Cultural Building
About the Architect/Installer
Installer
Expert Glass, Stary Sącz
Benefit Led Categories
  • Special Applications
  • Thermal Insulation