Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Publicis Drugstore, Paryż, Francja

The Project
Publicis Drugstore to paryskie centrum handlowo- rozrywkowe, usytuowane na Polach Elizejskich. Poprzez swoją konstrukcję, której autorem jest kalifornijski architekt Michele Saee, odważnie wpisuje się w zabytkową, XIX wieczną architekturę, dominującą w tej części miasta.

Dolna część fasady została przebudowana przy użyciu superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, charakteryzującym się wysoką przepuszczalnością światła i doskonałymi właściwościami optycznymi. Nadaje to budynkowi nowoczesnego i prestiżowego wyglądu, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnej bryły architektonicznej z lat 70-tych. W przezroczystej fasadzie odbija się cały zgiełk alei, a także zarysy pobliskiego Łuku Triumfalnego. Poprzez zastosowanie łagodnych krzywizn, szklana fasada łagodzi surowy wygląd dotychczasowego budynku.

Dla przetwórcy szkła - hiszpańskiej firmy Cricursa, projekt przebudowy paryskiego budynku był bardzo ambitnym wyzwaniem. Konstrukcja fasady wymagała bowiem połączenia kawałków szkła o różnej wielkości w jednolitą, ale nieregularną taflę. Do projektowania zaokrąglonych form, powierzchni cylindrycznych i stożkowych oraz ich łączeń użyto skomplikowanych technik modelowania 3D, które pomogły konstruktorom w obliczeniach, uwzględniając nieuniknione ograniczenia termiczne szkła takie jak rozszerzanie czy kurczenie.
  Project ReferencePL0359
  View Project Location Map
Project Details
Address
133 Av. des Champs-Élysées, 75008 Paryż, Francja
Opening Date
2005
Building Type
  • Commercial
About the Architect/Installer
Architect
Michele Saee
Installer
Cricursa
Benefit Led Categories
  • Special Applications