Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Stacja elektroenergetyczna w Schaan, Liechtenstein

The Project
Stacja transformatorowa Liechtenstein Kraftwerke (LKW, Liechtenstein Power Stations) położona jest poza tętniącym życiem centrum miasta Schaan. Ten futurystycznie wyglądający budynek, stworzony przez architekta Marcela Ferriera z St. Gallen, posiada konstrukcję kolistą, zwartą, spójną z otaczającą przestrzenią i zupełnie odmienną od tradycyjnych elektrowni rozciągających się na dużych obszarach.

W projekcie tym uprzywilejowaną rolę odgrywa szkielet i okładzina budynku w stosunku do struktury pomieszczeń, które zachowały formę prostokątną. Położona na otwartym polu, dostarczająca energię miastu stacja elektroenergetyczna jest zagadką. Drzwi, szklane ściany, ogniwa słoneczne i fasada dodają jej tajemniczości.

Cylindryczna konstrukcja budynku jest opasana pierścieniami ze stali ocynkowanej i sekcjami pośrednimi ze szkła profilowanego zbrojonego Pilkington Profilit™. Sekcje te nadają budynkowi świetlistości i podkreślają jego zaokrągloną formę. Do instalacji fasady ze szkła Pilkington Profilit™ wybrano system podobny do systemu mocowania sekcji ze stali: sekcje montowane są pionowo obok siebie, powierzchnie wzorzyste na przemian z powierzchniami gładkimi. Pilkington Profilit™ Amethyst, szkło o barwie niebieskiej sprawia wrażenie odbijania naturalnego otoczenia.

Duża płyta, o powierzchni 72 m², z panelami fotowoltaicznymi uzupełnia obudowę budynku. W ciągu dnia podąża za ruchem słońca na szynach, by wieczorem powrócić do pozycji wyjściowej. Stała relacja jaka istnieje między panelem z ogniwami słonecznymi, a Słońcem, może spowodować wrażenie, że sam budynek kręci się razem z Ziemią. Ta dodatkowa instalacja, przy optymalnym nasłonecznieniu, generuje do 4,3 kWh energii elektrycznej. Inną charakterystyczną cechą budynku są łukowate drzwi przesuwne o szerokości 12m i wysokości 5m. Stacja elektroenergetyczna w Schaan wyróżnia się swoją obudową wykonaną z trwałych, solidnych, a przy tym ekonomicznych, przemysłowo wykonanych elementów. Funkcjonalny, technicznie skonstruowany budynek doskonale współgra z naturalnym otoczeniem.
  Project ReferencePL0395
  View Project Location Map
Project Details
Address
Schaan, Liechtenstein
Opening Date
2000
Building Type
  • Commerical Building
Client
Liechtensteinische Kraftwerke
About the Architect/Installer
Architect
Marcel Ferrier, Architekt BSA/SIA
Benefit Led Categories
  • Glass Systems