Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

IngeniØrhuset, Kopenhaga, Dania

The Project
IngeniØrhuset to budynek Siedziby Głównej oraz Centrum Konferencyjne Stowarzyszenia Inżynierów Duńskich w Kopenhadze, mieszczący się w Kalvebod Brygge. Obiekt ten zainaugurował rozwój nowej części Kopenhagi. W budynku znajdują się sklepy, biura, restauracje i inne udogodnienia dla tysięcy zatrudnionych i odwiedzających obiekt osób. Budynek jest wzorcowym pod względem projektu, funkcjonowania, kosztów oraz technologii i w pełni wyraża charakter Stowarzyszenia Inżynierów Duńskich. Jego usytuowanie nad brzegiem morza, tuż przy starej części Kopenhagi, jak i poszanowanie specyfiki architektury skandynawskiej, tłumaczą jego zrównoważony charakter. IngeniØrhuset jest zespołem dwóch budynków połączonych jasnym oszklonym korytarzem. Budynki wychodzą wprost na wodę, źródło inspiracji, a zarazem główną atrakcję budowli. Hol recepcyjny obsługuje oba budynki. Pozwala dotrzeć do sali konferencyjnej i oszklonej sali zarezerwowanej na wystawy i przyjęcia. Schody prowadzą do holu konferencyjnego i sal zebrań, zarezerwowanych pierwotnie dla Stowarzyszenia, z których dziś korzystają przedsiębiorstwa prywatne lub instytucje rządowe.

Konstrukcje z betonu zbrojonego pokryte są czerwoną cegłą, która spełnia swoją rolę w skandynawskim klimacie, a także przypomina tradycyjną architekturę Kopenhagi. Dachy pokryte są płytami z aluminium zamocowanymi na stalowej konstrukcji. Wewnętrzne ściany wykonane są z malowanego betonu lub gipsu. Przemysłowe sufity wykonano z gipsu, a w sektorach otwartych z aluminium. Do wykonania podłóg wybrano drewno o twardych włóknach. Szyby zespolone dwukomorowe zostały użyte w holu wejściowym budynku i w salach konferencyjnych na górze – w ich skład wchodzą Pilkington Suncool™ HP Neutralny, jako szyba zewnętrzna z powłoką na pozycji 2, Pilkington Optifloat™ Bezbarwny, jako szyba pośrednia i Pilkington Optitherm™ S od strony wewnętrznej. Przestrzenie międzyszybowe wypełnione są kryptonem. Kompozycja ta pozwala osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Ug = 0,6W/m²K, przepuszczalność światła 46% i całkowitą przepuszczalność energii słonecznej 35%. Szyby zespolone o tak dobrych parametrach sprawiają, że latem pomieszczenia nie przegrzewają się, toteż klimatyzacja nie jest konieczna, natomiast zimą można pozostawać w bliskiej odległości od okien bez narażenia się na cieplny dyskomfort, dodatkowo potrzeby ogrzewania pomieszczeń zostają znacznie zredukowane. We wszystkich korytarzach użyto szyb zespolonych ze szkłem Pilkington Suncool™ HP Neutralnym o przepuszczalności światła 54%, całkowitej przepuszczalności energii słonecznej 44% i współczynniku Ug = 1,3W/m²K. W pomieszczeniach biurowych, sali restauracyjnej i w salach zebrań szyby zespolone wykonano ze szkła Pilkington Suncool™ Classic Szarego i szkła Pilkington Optitherm™ S, przestrzeń międzyszybową o szerokości 15 mm wypełniono argonem. Taka kombinacja umożliwiła osiągnąć przepuszczalność światła 27%, całkowitą przepuszczalność energii słonecznej 24%, współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,1W/m²K i odbicie światła zaledwie 13%. Pasy podokienne wykonano z nieprzezroczystego szkła Pilkington Suncool™ Classic Szarego co pozwoliło zachować harmonię całej fasady.

Konstrukcja budynku osiągnęła kilka celów związanych ze środowiskiem naturalnym: dobór materiałów budowlanych, zredukowanie kosztów energetycznych i wpływu na środowisko podczas budowy, komfort wnętrz i jakość warunków pracy. Budynek udowodnił, że możliwe jest połączenie dobrej architektury z rozwiązaniami trwałymi, liczącymi się z otoczeniem przy rozsądnych kosztach.

* Szkło Pilkington Suncool™ HP Neutralny, Pilkington Suncool™ Classic oraz Pilkington Optitherm™ S użyte w tym projekcie zostały wycofane z naszego asortymentu produktów. W zamian proponujemy zastosowanie szyb Pilkington Suncool™ i Pilkington Optitherm™ o jeszcze lepszych parametrach.
  Project ReferencePL0397
  View Project Location Map
Project Details
Address
Kalvebod Brygge 31 1560 København Dania
Opening Date
1999
Building Type
  • Office Building
Client
Stow. Inżynierów Duńskich
About the Architect/Installer
Architect
Kieler Arkitekterne ApS; Niels Brøns ApS
Installer
Skanska A/S
Benefit Led Categories
  • Solar Control
  • Thermal Insulation