Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Szklane bariery na placu św. Marka w Wenecji, Włochy

The Project
Wenecki plac św. Marka jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych placów we Włoszech. Ze względu na swoje położenie w najniższej części miasta, jest często zalewany wodą z powodu wyjątkowo dużych przypływów. Poziom wody w mieście regularnie przekracza 60 cm, narażając na uszkodzenia położoną na placu bazylikę, która w ostatnich latach została zalana co najmniej 250 razy. Cały czas trwają prace nad uniwersalnym i długoterminowym rozwiązaniem, które ułatwiłoby skuteczniejszy odpływ wody. Obecnie zainstalowany przeciwpowodziowy system ruchomych barier MOSE powstrzymuje napór wody tylko wtedy, gdy jej poziom przekroczy 110 cm.

Aby uchronić obiekt przed niszczeniem, pod koniec 2022 roku system usprawniono, instalując sześć trójwarstwowych wodoodpornych szklanych paneli z superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, które znacznie poprawia właściwości mechaniczne konstrukcji, zapewniając niezakłócony widok na plac i bazylikę.

Superbezbarwne szkło o obniżonej zawartości żelaza Pilkington Optiwhite™, które jest z powodzeniem stosowane w architekturze i aranżacji wnętrz, było idealnym wyborem dla tego prestiżowego przedsięwzięcia, które wymagało nie tylko ochrony zabytku, ale także wyjątkowej elegancji. Szkło zapewnia neutralność barw obiektów, widocznych za barierami.

Konstrukcja, składająca się ze stalowych słupków umieszczonych w betonowych płytach fundamentowych i podtrzymujących trójwarstwowe szklane panele, została poddana szczegółowym pracom inżynieryjno-projektowym oraz testom i ekstremalnym obciążeniom, dzięki czemu nawet w mało prawdopodobnym przypadku pęknięcia jednej z warstw szkła, cała konstrukcja pozostanie nienaruszona i nadal będzie chronić bazylikę przed zalaniem.

Każdy szklany panel składa się z trzech zlaminowanych ze sobą tafli szkła. Środkowa tafla o grubości 12 mm jest umieszczona pomiędzy dwiema taflami o grubości 10 mm i połączona z nimi za pomocą warstw pośrednich. Szyby są hartowane i zostały poddane testowi wygrzewania cieplnego (tzw. „heat soak test”). Procesy te zapewniły trzykrotnie większą wytrzymałość szkła na zginanie, a w przyszłości mają wyeliminować ryzyko spontanicznego pękania spowodowanego potencjalnymi wtrąceniami siarczku niklu.

Uroczysta inauguracja nowego szklanego systemu przeciwpowodziowego odbyła się 19 listopada 2022 roku w obecności władz lokalnych i państwowych.

Zdjęcia: © Pierpaolo Campostrini
  Project ReferencePL0470
  View Project Location Map
Project Details
Address
P.za San Marco, 30100 Venezia VE, Włochy
Opening Date
19 Nov 2022
Building Type
  • Public
  • Museums and Cultural Building
About the Architect/Installer
Installer
ZANATTA VETRO S.P.A. VIA G. DI VITTORIO, 22 MONTEBELLUNA 31040 0423 302551 0423 21877
Benefit Led Categories
  • Special Applications