Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Szklany punkt widokowy Le Pas dans le Vide

The Project
„Le Pas dans le Vide”, czyli „Krok w otchłań”, to przeszklona platforma widokowa „zawieszona” na alpejskim szczycie Aiguille du Midi na wysokości niemal 4000 metrów n.p.m. Turyści odwiedzający słynny taras widokowy mogą teraz podziwiać panoramę masywu Mont Blanc stojąc w szklanym boksie wysuniętym na niemal 2 metry od granitowych ścian „Południowej Iglicy”.
Do budowy jedynego w swoim rodzaju punktu widokowego „Krok w otchłań” użyto superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, które zostało odpowiednio przetworzone tj. zostało poddane hartowaniu, przeszło test wygrzewania cieplnego a następnie zostało zlaminowane folią SentryGlas® o podwyższonej wytrzymałości. Proces obróbki zagwarantował najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania.
Wykorzystanie praktycznie bezbarwnego szkła marki Pilkington o bardzo wysokiej przepuszczalność światła i wiernym odwzorowaniu barw zapewniło doskonały widok na wysokogórską panoramę. Dodatkowo standardowa folia PVB została tu zastąpiona konstrukcyjną folią SentryGlas® o wyższej transparentności. Rodzaj użytego szkła i folii pozwolił zachować bardzo dobre parametry optyczne przeszkleń mimo ich  znacznej - prawie 4-centymetrowej - grubości (na którą składają się trzy hartowane tafle szkła Pilkington Optiwhite™ o grubości 12 mm i dwie folie SentryGlas®, każda o grubości 1,52 mm).
Panorama masywu Mont Blanc jest stąd doskonale widoczna także ze względu na konstrukcję „Kroku w otchłań” opartą na mocowaniach punktowych. Taka budowa  eliminuje konieczność użycia ram, ograniczających widok. Dlatego turysta stojący w przeszklonym boksie na transparentnej podłodze i w otoczeniu transparentnych ścian może poczuć się tak jakby unosił się nad 1000-metrową przepaścią!

Zdjęcia: © Bertrand Delapierre

  Project ReferencePL0160
  View Project Location Map
Project Details
Opening Date
Dec 2013
Building Type
  • Leisure
  • Sports Facility
  • Entertainment
Client
COMPAGNIE DU MONT BLANC
About the Architect/Installer
Installer
ER2i INGENIERIE 38920 CROLLES - IMPLICITE 74400 CHAMONIX -
Benefit Led Categories
  • Special Applications