Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Muzeum Egipskie w Turynie

The Project
Muzeum Egipskie w Turynie mieści największy, po muzeum kairskim, zbiór eksponatów poświęconych starożytnemu Egiptowi. Zgromadzone zabytki pochodzą z różnych epok, począwszy od 40 wieku p.n.e. do VII wieku n.e.
Ponad 30 tys. eksponatów umieszczono w 103 gablotach i 70 witrynach, wykonanych z 2200 mkw. superbezbarwnego antyrefleksyjnego szkła laminowanego Pilkington OptiView™ Protect OW o właściwościach umożliwiających maksymalne wyeksponowanie i ochronę muzealnych zbiorów.
Szyba laminowana składa się z dwóch tafli superbezbarwnego szkła o wysokiej przepuszczalności światła, zapewniających idealne wyeksponowanie oraz wierne odwzorowanie barw i szczegółów. Powłoka antyrefleksyjna naniesiona na obie zewnętrzne powierzchnie szyby ogranicza odbicie światła widzialnego do poniżej 2%. Dzięki temu przedmioty za szkłem są doskonale widoczne – bez żadnych zakłóceń wynikających ze świetlnych refleksów.
Zastosowane w turyńskim muzeum przeszklenia sprawiają, że cenne zbiory zostały w pełni zabezpieczone przed niszczącym działaniem promieni ultrafioletowych. Starożytne rysunki i pismo utrwalone na papirusach, a także kruche i delikatne tkaniny są niezwykle wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Wykorzystane w gablotach i witrynach szkło Pilkington OptiView™ Protect OW zatrzymuje aż 99% promieniowania UV, które w dłuższym okresie może przyspieszać starzenie eksponatów, żółknięcie papieru, niszczenie tkanin, zmianę barw, kruszenie i pękanie warstw malarskich.
Wykorzystane w ekspozycji szkło zapewnia muzealnym zbiorom wysoki stopień ochrony przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ze względu na dużą wysokość i rozpiętość niektórych przeszkleń, sięgających nawet ponad 4 metry, oraz związane z tym wymagania statyczne, a także duże natężenie ruchu osób odwiedzających muzeum, w przeszkleniach wykorzystano szkło o grubości 12,8 mm spełniające wymogi bezpieczeństwa według norm EN 12600 klasa 1(B)1 oraz EN 356 klasa P2A.

Fot.: Pino & Nicola Dell'Aquila
  Project ReferencePL0235
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
2200 m²
Address
Via Accademia delle Scienze 6, Turyn, Włochy
Opening Date
2015
Building Type
  • Museums and Cultural Building
About the Architect/Installer
Architect
Isolarchitetti, Italy
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Special Applications