Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Kościół w Knarvik, Norwegia

The Project
Kościół w Knarvik, kształtem przypominający strzelistą gwiazdę, to jeden z najciekawszych współczesnych obiektów sakralnych, zaprojektowany przez architektów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter. Architektura budynku i zastosowane materiały składają hołd otaczającej przyrodzie i czerpią z niej inspirację. Imponująca geometryczna forma nawiązuje do górskiego otoczenia, a norweski klimat podkreśla elewacja, której drewnianą monotonię przełamują pionowe przeszklenia w pełnej wysokości wykonane z dwukomorowych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Protect Triple.  Przeszklenia zapewniły ciekawy efekt wizualny umożliwiając projektantom spełnienie konkretnych wymagań, dotyczących izolacji cieplnej, oświetlenia wnętrz, jak i bezpieczeństwa użytkowników.

Jednym z kluczowych aspektów było utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach i maksymalne ograniczenie strat ciepła przez okna. Aby uzyskać jak najlepszą izolacyjność przeszklonych powierzchni zastosowano w nich dwukomorowe szyby zespolone z wykorzystaniem energooszczędnych szyb Pilkington Optitherm™ S3. Odpowiedni układ szyb pozwolił na obniżenie współczynnika przenikania ciepła nawet do poziomu Ug  = 0,7 W/m²K. Wysoka izolacyjność cieplna w przeszkleniach tak dużego formatu, pozwoliła projektantom uzyskać zamierzony efekt wizualny, a jednocześnie sprawić, że położony pośród fiordów obiekt utrzymuje komfortową temperaturę także zimą.

Termoizolacyjne szyby zespolone, charakteryzuje także wysoka przepuszczalność światła i neutralność barw, dzięki którym przeszklenia zapewniają dostęp dużej ilości światła dziennego. Naturalne doświetlenie pozwoliło osiągnąć efekt jasnych i przestronnych wnętrz, które oprócz funkcji sakralnej, stały się miejscem spotkań lokalnej społeczności, rozwoju muzycznego i artystycznego.

Ze względu na swoją wysokość, sięgającą nawet do 5 metrów, szyby powinny być bezpieczne dla użytkowników. W pełnej wysokości przeszkleniach, od podłogi do sufitu, zastosowano szkło laminowane Pilkington Optilam™ Clear, o grubości 10,4 mm lub 8,8 mm w połączeniu z laminowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington Optilam™ Therm S3 o grubości 8,4 mm. Łączna grubość niektórych pakietów wyniosła nawet 47 mm. Zastosowanie szkła laminowanego o takiej grubości wynikała nie tylko z kształtu szyb, wysokich i wąskich u podstawy, ale również z górskiej lokalizacji obiektu.

Zdjęcia: Hundven-Clements Photography www.hundven-clements.com 
  Project ReferencePL0238
  View Project Location Map
Project Details
Address
Kvernhushaugane 19, 5914 Isdalstø, Norwegia
Opening Date
2014
Building Type
  • Public
About the Architect/Installer
Architect
Reiulf Ramstad Arkitekter AS
Benefit Led Categories
  • Safety Security
  • Thermal Insulation