Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym, Warszawa

The Project
Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym w Warszawie obsługuje wszystkie operacje lotnicze dla obszaru całego kraju, a także kontrolę zbliżania dla Lotniska Chopina. Kształt budynku oparty na rzucie krzyża greckiego, podyktowany został specyficznymi wymogami technologicznymi, akustyką, jak i wzajemnymi zależnościami. Strefy funkcjonalne przylegają do zasadniczej części budynku, otwierając się na przeszklone patia.

Ideą przyświecającą projektantom z pracowni PROCHEM S.A. było zapewnienie widoku na niebo wszystkim osobom przebywającym wewnątrz obiektu. W myśl tej zasady, przeszklone powierzchnie znalazły szerokie zastosowanie w wielu częściach budynku, m.in. w holu wejściowym, restauracji, patiach, jak również zadaszeniu przed wejściem głównym. W przeszkleniach zastosowano refleksyjne szkło przeciwsłoneczne Pilkington Suncool™ Classic Blue 30/39 i Pilkington Suncool™ Classic Blue 40/49 w kolorze niebieskim. Szyby chronią przed nadmiernym przegrzewaniem się w okresie letnim, pomagając w utrzymaniu komfortowych warunków wewnątrz obiektu.

Nad całością budynku dominuje wieża kontrolna o wysokości 40 metrów wykonana na planie ośmiokąta, uwieńczona przeszkloną bryłą mieszczącą salę operacyjną. Z uwagi na wysoki poziom natężenia hałasu w jej przeszkleniach wykorzystano szyby zespolone Pilkington Insulight™ Phon o podwyższonej izolacyjności dźwiękowej. Zewnętrzną taflą szyby zespolonej jest laminowane szkło dźwiękochłonne wykonane ze szkła Pilkington Optifloat™ bezbarwnego i brązowego oraz warstwy żywicy, a wewnętrzną szybą- szkło niskoemisyjne Pilkington K Glass™. Szyby zespolone o takiej konstrukcji pozwalają zapewnić zarówno dobrą izolację akustyczną, jak i dobrą ochronę przeciwsłoneczną i izolacyjność cieplną, gwarantując kontrolerom ruchu lotniczego komfortowe warunki pracy.

* Pilkington Suncool™ Classic zostało wycofane z naszego asortymentu produktów. W zamian proponujemy produkty z grupy Pilkington Suncool™ o różnej przepuszczalności światła i energii słonecznej.
  Project ReferencePL0192
  View Project Location Map
Project Details
Address
ul. Wieżowa 8, Warszawa
Opening Date
1999
Building Type
  • Transport
About the Architect/Installer
Architect
PROCHEM S.A. Marek Wajzner, Iwona Martelińska