Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach

The Project
Międzynarodowe Centrum Kultur (MCK) w Kielcach zbudowane według projektu gdańskiej pracowni PiwPaw Architekci stało się nową siedzibą Filharmonii Świętokrzyskiej. Muzyczna funkcja była dla architektów inspiracją, wokół której opracowali swój pomysł na formę budowli. Jednym ze zrealizowanych rozwiązań było ukształtowanie elewacji z kontrastujących ze sobą powierzchni białego kamienia i ciemnego szkła, co miało nawiązać do klawiatury fortepianu.

Projekt trójmiejskiej pracowni w udany sposób łączy ciekawy pomysł przestrzenny z wysokim poziomem technicznym zastosowanych rozwiązań. Architekci spełnili najwyższe wymogi funkcjonalne i estetyczne stawiane obiektom związanym z muzyką, obniżając jednocześnie koszty eksploatacji. Z pewnością przyczynił się do tego staranny dobór materiałów – w tym użycie nowoczesnych szyb marki Pilkington.

W budynku wykorzystano ponad tysiąc mkw. dźwiękochłonnych szyb Pilkington Optiphon™. Wyposażone w specjalną folię akustyczną, pozwalają na osiągnięcie izolacyjności dźwiękowej Rw, w szybie zespolonej, na poziomie 42 decybeli dzięki czemu sale prób i ćwiczeń są odizolowane od hałasu.
Dodatkowo wszystkie szyby zespolone zostały wykonane z wykorzystaniem termoizolacyjnych szyb z niskoemisyjną powłoką Pilkington Optitherm™ S3, które chronią budynek przed stratami ciepła i obniżają koszty eksploatacji budynku. 
  Project ReferencePL0257
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
1023 m²
Address
ul. Stefana Żeromskiego 12, Kielce
Opening Date
2012
Building Type
  • Museums and Cultural Building
About the Architect/Installer
Architect
Piw-Paw Architekci Sp. z o.o. ul. Narutowicza 11/12 Gdańsk
Installer
Przedsiębiorstwo Budowlane A&D, ul. Piaskowa 4, Suwałki