Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Dworzec Autobusowy w Lublinie

The Project
Nowy dworzec PKS w Lublinie zbudowany został na dwuhektarowej działce w pobliżu dworca PKP, w kwartale między ulicami Gazową, Młyńską i Dworcową. Jego całkowita powierzchnia, wraz z tarasem i kondygnacją podziemną, wynosi 18 tys. mkw. Podziemny parking mieści 174 samochody, a rozbudowany plac postojowy 120 busów i autobusów. Na terenie obiektu zlokalizowano 43 perony odjazdowe, co pozwoli w realizacji planu, jakim jest odciążenie infrastruktury miejskiej od nadmiernego ruchu drogowego.

Dworzec, zaprojektowany przez projektantów z Pracowni Tremend, to nowoczesny budynek, przy realizacji którego udało się spełnić wszelkie wymagania, stawiane w dzisiejszych czasach przed obiektami użyteczności publicznej. Projektanci nadali mu oryginalną formę, polegającą na zamknięciu jednego budynku w drugim – szklanym. Dach wspiera się na kielichowych słupach, które mogą przywodzić na myśl splątane korony drzew, choć inspiracją dla nich była lubelska wycinanka. Z kolei dach budynku oraz wiat na peronach zewnętrznych pokryty jest panelami fotowoltaicznymi (o łącznej powierzchni ok. 6,5 tys. mkw.) z nowoczesnym szkłem. Ażurowe podpory i szkło stały się charakterystyczne dla nowego obiektu. Przeszklenia nadają mu lekkości, ale też pozwalają realizować założenia zrównoważonego budownictwa pod kątem niskoemisyjności i funkcjonalności. Na dachu dworca, znajdującym się na wysokości 12 metrów, urządzono taras widokowy z miejscami do rekreacji, wypoczynku i alejkami spacerowymi. W tym celu, ustawiono tam 13 stolików z czterema krzesłami każdy oraz osiem hamaków. To przestrzeń, która powstała z myślą o pasażerach oczekujących na autobus. Dla towarzyszących im dzieci zbudowano tam plac zabaw z parkiem linowym. Właściciele samochodów mogą korzystać z garażu podziemnego typu Park & Ride z miejscami do ładowania elektryków, natomiast na rowerzystów czekają stojaki na jednoślady.

Dodatkowo dworzec został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wejścia do budynku oraz wind zostały wyłożone specjalnymi płytkami, kasy biletowe wyposażono w pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących, a dwie z kas obniżono do wysokości 90 cm, by ułatwić korzystanie z nich osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Nie brakuje też tabliczek informacyjnych w alfabecie Braille'a, a także tzw. komfortki, czyli toalety przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób, projekt dworca uwzględnił wszelkie możliwe potrzeby osób, które będą użytkownikami obiektu.

W obrębie nowego lublińskiego dworca dokonano nasadzeń 100 drzew i ponad 31 tys. krzewów, bylin i traw ozdobnych. Rośliny, które nasadzono to gatunki skuteczne w oczyszczaniu powietrza. Deszczówka zbierana z dachu będzie magazynowana i wykorzystywana w dworcowych toaletach i do nawadniania zieleni. Projektantom zależało na tym, by budynek był zintegrowany z naturą. Z jednej strony to krok w stronę ekologii, z drugiej chęć zapewnienia komfortu użytkownikom obiektu. Standardowe nasadzenia uzupełnia tzw. zielona ściana dworca, którą tworzy blisko 27 tys. roślin. 

Na uwagę zasługują nowoczesne panele fotowoltaiczne, które zamontowano zarówno na dachu samego dworca, jak i na zadaszeniu zewnętrznych wiat autobusowych. Do ich budowy zastosowano szkło NSG TEC™ 250 o grubości 4mm, dzięki któremu panele mają zdolność generowania stałej mocy, nie tylko przy podwyższonych temperaturach, ale także w pochmurne dni i przy niskim kącie padania promieni słonecznych. To szkło zoptymalizowane pod kątem zastosowania w różnych cienkowarstwowych systemach fotowoltaicznych, o różnych poziomach zamglenia i przewodności.

Na tym jednak nie koniec niskoemisyjnych rozwiązań, bo ogrzewanie budynku oparte jest na nowatorskich gruntowych pompach ciepła. Te zaawansowane technologie mają na celu osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej obiektu. Pobór energii będzie monitorowany przez system wykrywania ruchu pasażerów, również w zakresie oświetlenia. Czujniki automatycznie dostosują intensywność światła nie tylko do pory dnia, ale także do warunków atmosferycznych. Dodatkowo, w celu poprawy jakości powietrza, zdecydowano się na użycie chodników z kostki antysmogowej. Efektem połączenia każdego w tych rozwiązań jest ekologiczny obiekt, który wykorzystuje nowoczesne technologie dla poprawy jakości życia społeczności lokalnej, a wszystko to przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, które służy promocji niskoemisyjności i efektywności energetycznej.

Połączenie stosowanych technologii, designu i funkcjonalności nowego dworca zostało docenione zanim jeszcze został on oddany do użytkowania. Pierwsze wyróżnienie przyznano jeszcze w 2019 roku, kiedy projekt znalazł się na tzw. krótkiej liście nominowanych do nagrody World Building of The Year. Rok później, w 2020 roku, projekt otrzymał nagrodę Real Estate Impactor wręczaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni. Z kolei w 2022 roku udało się zdobyć wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”.
  Project ReferencePL0487
  View Project Location Map
Project Details
Surface Area
9447 m²
Address
Dworcowa 2, 20-406 Lublin, Polska
Opening Date
May 2024
Building Type
  • Transport
About the Architect/Installer
Architect
Pracownia Tremend
Installer
D.A.GLASS Sp. z o.o.
Product
Benefit Led Categories
  • Special Applications