Close 
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Biblioteka Główna Uniwersytetu w Helsinkach Kaisa Talo

The Project
Biblioteka Kaisa-talo w Helsinkach jest przykładem współczesnej architektury użyteczności publicznej, zaprojektowanej z najwyższą dbałością o komfort użytkowników oraz środowisko naturalne. Odpowiednio dobrane przeszklenia marki Pilkington zapewniają studentom i pracownikom dogodne warunki do pracy i nauki. Przyczyniają się także do spełnienia najwyższych wymagań stawianych nowoczesnej „zielonej” architekturze w zakresie doświetlenia naturalnym światłem, ochrony przed hałasem oraz efektywności energetycznej.

Pełnej wysokości przeszklenia obejmujące kilka kondygnacji, wykonane na bazie superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, efektownie doświetlają sale na wszystkich poziomach budynku. Dzięki nim studenci i pracownicy mogą cieszyć się komfortowymi warunkami do pracy i nauki, a także imponującym widokiem na historyczne budynki i tętniące życiem miasto.

Aby zapewnić użytkownikom jak największy komfort, w szklanych fasadach biblioteki Kaisa-talo zastosowano odpowiednio dobrane dwukomorowe szyby zespolone o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła oraz wysokiej przepuszczalności światła. Szybę zewnętrzną stanowią tu m.in. dwa rodzaje wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego: Pilkington Suncool™ 70/35 OW i Pilkington Suncool™ 66/33 OW. Jako szybę środkową zastosowano niskoemisyjne szkło Pilkington Optitherm™ S3 OW. W efekcie współczynnik przenikania ciepła Ug wszystkich przeszkleń w budynku biblioteki wynosi zaledwie 0,53 W/m²K. Tak zaprojektowane fasady przyczyniają się do zmniejszenia nakładów na ogrzewanie i klimatyzację, ograniczając energochłonność budynku i koszty jego eksploatacji.

W przypadku obiektów dydaktycznych, do których należy helsińska biblioteka, jednym z najważniejszych aspektów projektowych związanych z ich przeznaczeniem jest uzyskanie maksymalnego komfortu akustycznego. W przeszkleniach Kaisa-talo, umieszczonych od strony ruchliwej ulicy zastosowano laminowane szkło dźwiękochłonne Pilkington Optiphon™ OW o grubości 10,8. Akustyczna folia, umieszczona pomiędzy dwiema taflami superbezbarwnego szkła, skutecznie chroni sale biblioteki przed hałasem docierającym z zewnątrz, a jednocześnie nie ogranicza dostępu światła dziennego do pomieszczeń.

Nowoczesne szklane rozwiązania, zastosowane w budynku biblioteki w Helsinkach, przyczyniają się do spełnienia przez obiekt najwyższych standardów „zrównoważonej” architektury. Potwierdzeniem jest uzyskany przez bibliotekę prestiżowy certyfikat LEED na poziomie złotym.
  Project ReferencePL0244
  View Project Location Map
Project Details
Address
Helsinki University Main Library Kaisa-talo, Fabianinkatu 30, 00014 Helsinki
Opening Date
2012
Building Type
  • Education
About the Architect/Installer
Architect
Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy